Žebrové řemeny

Jedná se o ploché řemeny opatřené na jedné straně podélnými klínovými žebry. Nazývají se také drážkové, Poly-V nebo Mikro-V řemeny. Tyto řemeny v sobě kombinují značnou flexibilitu plochých řemenů a vysoký výkon klínových řemenů. Řemeny svou konstrukcí umožňují využití při vyšších obvodových rychlostech, dále jsou vhodné pro menší průměry řemenic, velké převodové poměry a vícekladkové převody. Řemeny mají stálý tah v celé své šířce. Odolné pryžové směsi, ze kterých se žebrové řemeny vyrábí, zajišťují hladký a tichý chod, tepelnou odolnost, dlouhou životnost a odolnost vůči olejům. U těchto řemenů lze samozřejmě použít také zadní napínací kladky. Při pevných osových vzdálenostech lze využít elastické provedení žebrových řemenů.

Žebrové řemeny se vyrábí, stejně jako ozubené řemeny, v rukávech, ze kterých se pak na speciální řezačce odřezávají jednotlivé řemeny s potřebným počtem žeber. Rovněž lze sehnat řemeny nařezané přímo z výroby, označené přesným popisem profilu, délky a počtu žeber. Pro správnou identifikaci řemene je tedy nutno znát buď údaje uvedené na řemeni, nebo délku řemene a rozteč žeber (příp. šířku řemene a počet žeber).

Žebrové řemeny se skládají ze tří vrstev:

images

1. Vrchní strana řemene – je vyrobena většinou z polychloroprenové pryžové směsi odolné vůči opotřebení
2. Tažný kord – jedná se o polyesterovou tažnou šňůru s nízkou flexibilitou zalisovanou v adhezivní pryžové směsi
3. Žebra – spodní strana řemene je opatřena žebry ve tvaru klínků vyrobených z otěru odolné pryžové směsi

Žebrové řemeny se standardně vyrábějí v několika profilech. Díky tomu nacházejí uplatnění v různých oblastech.

images

Profil PH

Řemeny s tímto profilem se využívají zejména v domácích spotřebičích, lékařských přístrojích, obráběcích strojích, u malých dopravníků a dopravníkových pásů. Délky řemene se pohybují v rozmezí 594 – 2155 mm.


images

Profil PJ

Tyto řemeny patří mezi velmi využívané. Často se s nimi můžeme setkat u bílého zboží, drobného nářadí, míchaček, kompresorů, atd. Řemeny s profilem PJ se standardně vyrábí v délkách 280 – 2489 mm.


images

Profil PK

Díky větší rozteči a tloušťce řemene, se tento profil využívá zejména ve ventilátorech, klimatizacích, pilách (na řezání betonu, dřeva apod.) či v průmyslových pračkách. Vyrábí se v délkách od 630 mm do 2845?mm.


images

Profil PL

Tyto řemeny jsou již poměrně rozměrné. Využívají se ve velkých průmyslových pračkách, či kompresorech s výkonem nad 30?kW. Řemeny s profilem PL se vyrábí v délkách od 594?mm do 6096 mm.


images

Profil PM

Jedná se o největší typ žebrových řemenů. Využívají se ve velkých průmyslových a zemědělských strojích, jako jsou řezačky na cukrovou třtinu, stroje na zpracování papíru apod. Vyrábí se v délkách 2286 – 16764 mm.


Elastické žebrové řemeny

Elastické žebrové řemeny se, stejně jako klasické žebrové řemeny, skládají ze tří částí. Jsou zde však jisté rozdíly, díky kterým tyto řemeny získávají nové vlastnosti. Vrchní strana řemene je potažena pryžovou směsí vyztuženou příčně uloženými vlákny. Tato vlákna dodávají řemeni vyšší stabilitu. Tažná šňůra je v případě těchto řemenů vyrobena z pružného polyamidu, což umožňuje jistou elasticitu řemene. Žebra jsou zhotovena z pryžové směsi vyznačující se vysokou odolností vůči opotřebení.

Mezi výhody elastických žebrových řemenů patří:

» Možnost montáže i na stroje s pevně usazenými řemenicemi bez možnosti dopínání
» Řemen jedné délky může být využit pro různé konfigurace pohonu
» Díky pružnosti jsou řemeny odolnější rázovému zatížení
» Řemeny jsou bezúdržbové (nemusí se dopínat)
» Snadná výměna (např. ve výrobních linkách)

Elastické řemeny se vyrábí nově ve třech profilech – EPH, EPJ a EPK. Profil EPH se vyrábí v délkách od 700 do 2200 mm, profil EPJ pak v délkách od 280 do 2500 mm. Řemeny s profilem EPK jsou zatím dostupné jen zakázkově. 

images

Automobilové řemeny

Optibelt RBK SCC

Jedná se o novinku v automobilových řemenech společnosti Optibelt. U dnešních kvalitních výrobků vyráběných podle nejvyšších standardů a z materiálů, jako je třeba EPDM, není možné spolehlivě zjistit opotřebení bez použití příslušného nářadí. Může se tak stát, že limit opotřebení může být překročen, aniž by si toho někdo všiml. Tomuto má řemen RBK SCC, vyráběný z EPDM, zabránit. Po dosažení jisté úrovně opotřebení totiž vystoupí na povrch červená barva žeber, je tedy snadné toto opotřebení poznat. 

Výhody řemene RBK SCC:

» Jediný žebrový řemen s indikátorem opotřebení
» Vysoká teplotní odolnost díky EPDM materiálu (-40°C až +130°C)
» Zabránění nežádoucímu selhání
» Bez nutnosti využití různých nástrojů k poznání opotřebení

Optibelt také nabízí využití nové povrchové úpravy řemenů – tzv. lotus efekt. Takový povrch snižuje hlučnost řemene, umožňuje optimální výkon i ve vlhkém prostředí a řemen nesklouzává.

Optibelt Truck Power

Jedná se o vysoce výkonný žebrový řemen pro všechny moderní pohony v užitkových vozech či autobusech. Tyto řemeny umožňují ve vývoji automobilů dosažení pružnosti, lehké konstrukce a optimalizaci nákladů. I pod vlivem okolního prostředí, jako je působení prachu, vlhkosti či extrémních teplot, zajišťují žebrové řemeny bezpečný a tichý přenos energie.

Oproti klasickým žebrovým řemenům, je u těchto horní vrstva vyráběná z EPDM materiálu. Mezi výhody těchto řemenů patří velký přenos síly, vysoká teplotní odolnost, nízká úroveň hluku a vibrací.

Optibelt RBK elastic

Také v oblasti automobilového průmyslu lze využít elastické žebrové řemeny. Díky svým vlastnostem se nemusí tento řemen dopínat a je ideálně napnutý po celou dobu životnosti.  Oproti elastickým řemenům zmíněným dříve, jsou tyto potaženy EPDM materiálem, který zvyšuje teplotní odolnost řemene. 

Speciální žebrové řemeny

Optibelt Omega RB

Jedná se o speciální plochý řemen s ozubením na jedné straně a žebry na straně druhé. Tyto řemeny se využívají zejména ve mlýnech, kde se v pohonu využívá zadní kladka a při prudkém zastavení hrozí sklouznutí řemene z této kladky. Důležitým faktorem je, že jak ozubení, tak žebra jsou vytvářena v jednom pracovním kroku (nejsou lepena dodatečně).

Polyuretanové žebrové řemeny Dunlop

Kromě běžných polychloroprenových žebrových řemenů lze zajistit také polyuretanové řemeny. Tyto řemeny jsou vyztuženy polyesterovým tažným kordem. Polyuretanové řemeny jsou skvěle odolné vůči olejům, vodě či ozonu. Nejčastěji se tyto řemeny využívají v potravinářském průmyslu, sekačkách trávy, elektrických spotřebičích, elektrickém nářadí, apod. Na základě požadavků zákazníka lze také dodat elastické polyuretanové řemeny, které umožňují provoz bez napínacích kladek, snižují hlučnost a vibrace. Společnost Dunlop nabízí polyuretanové řemeny o profilech PJ, PH a TB2.

images

ZOBRAZIT KOMPLETNÍ NABÍDKU (.PDF)